آشنایی با عملکرد چرخ دنده آسانسور


عملکرد چرخ دنده آسانسور چگونه است؟ برای راه اندازی آسانسور به چه نوع چرخ دنده هایی نیاز داریم؟ شرکت فراذوب ارائه دهنده برترین انواع چرخ دنده آسانسور با کیفیت عالی می باشد.

همانطور که می دانید فسفر برنز کاربرد های بسیار زیادی دارد. در مقالات قبل شما را با کاربرد های مختلف فسفر برنز و همچنین فواید ریخته گری فسفر برنز آشنا کردیم.

در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد ریخته گری چرخ دنده آسانسور اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهیم.

همانطور که می دانید ریخته گری فراذوب ارائه دهنده بهترین و با دوام ترین محصولات ریخته گری شده است و شما می توانید سفارشات خودذ را با خیالی آسوده به این مجموعه بسپارید.

همچنین لازم به ذکر است که ریخته گری فراذوب با مناسب ترین قیمت ها خدمات مربوطه را ارائه می دهد.

فلزات با استفاده از ریخته گری می توانند برای کاربرد ها و عملکرد های متفاوتی استفاده شوند. در روند ریخته گری چرخ دنده آسانسور، ریخته گری باعث می شود که فلز مربوطه به شکل های مختلفی تبدیل شود.

مهندسین ریخته گری آلیاژ های مختلف را می شناسند و با کارایی ها و ویژگی های هر یک آشنایی دارند به همین خاطر می توانند با انتخاب بهترین آلیاژ، چرخ دنده آسانسور را ریخته گری کنند.

چرخ دنده آسانسور

عملکرد چرخ دنده آسانسور نقش بسیار مهمی در صنعت و ساخت آسانسور دارد. همچنین چرخ دنده آسانسور در محوه کارکرد آسانسور بسیار موثر است. چرخ دنده آسانسور به صورت عمودی و مکانیکی باعث بالا و پایین رفتن آسانسور می شود.  امروزه کاربرد آسانسور ها مانند قبل است و فرقی نکرده است اما چیزی که عوض شده است تکنولوژی و مواد و سیستم به کار رفته در آسانسور ها است. چرح دنده ها یک جزء اصلی برای آسانسور هایی است که با سرعت پایینی دارند. در آسانسور ها در کنار استفاده از چرخ دنده از موتور مخصوصی نیز استفاده می شود تا افراد را از طبقه ایی به طبقه دیگر بفرستد. در آسانسور ها قبل از انتقال سرعت به تسمه ها سرعت چرخ دنده ها چک می شود تا آسانسور بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
فواید ریخته گری چدن

چرخ دنده ها در اکثر آسانسورهای کششی، رایج ترین نوع برای ساختمان ها، نقش مهمی دارند. در اینجا نحوه کار آنها آمده است:

سیستم:

موتور: یک موتور الکتریکی نیروی محرکه را تامین می کند.

گیربکس: گیربکس به موتور متصل است و دنده ها را در خود جای می دهد.

قرقره: قرقره چرخ شیاردار است که کابل های آسانسور دور آن می پیچند.

کابل های کششی: کابین آسانسور توسط این کابل های فولادی معلق است.

آماده برای حرکت:

قدرت موتور: موتور الکتریکی می چرخد ​​و انرژی دورانی تولید می کند.

کاهش دنده: گیربکس شامل دنده هایی با اندازه های مختلف است. چرخ دنده ها به هم متصل می شوند و سرعت و گشتاور (نیروی چرخشی) خروجی موتور را تغییر می دهند.

فعال سازی قرقره: چرخ دنده کوچکتر در گیربکس به چرخ دنده متصل می شود. کاهش دنده چرخش های موتور را چند برابر می کند و باعث می شود که چرخ دنده بسیار سریعتر بچرخد.

حرکت کابل: با چرخش شیار، کابل های کششی به صورت اصطکاکی شیارهای سطح آن را می گیرند. این باعث می شود کابل ها بسته به جهت چرخش موتور به سمت بالا یا پایین حرکت کنند.

حرکت آسانسور: حرکت کابل ها کابین آسانسور را در امتداد ریل های راهنما بالا یا پایین می آورد

اهمیت چرخ دنده ها:

چرخ دنده‌ها به آسانسور اجازه می‌دهند از موتوری با سرعت بالا و گشتاور کمتر استفاده کند، اما به چرخش آهسته‌تر و با گشتاور بالا برای بالا بردن کارآمد کابین دست می‌ یابد.

با تغییر ضریب دنده می توانیم سرعت کابین آسانسور را کنترل کنیم.

اول ایمنی:

در حالی که چرخ دنده ها برای حرکت ضروری هستند، آسانسورها دارای چندین ویژگی ایمنی هستند، از جمله:

تنظیم کننده ها: در صورتی که آسانسور از سرعت ایمن تجاوز کند، ترمزها را فعال می کنند.

ایمنی: وسایل فنری که ریل ها را گرفته و در صورت خرابی کابل خودرو را متوقف می کنند.

به طور کلی، چرخ دنده ها جزء کلیدی در سیستم پیچیده هستند که آسانسورها را روان و ایمن نگه می دارند.

چرخ دنده حلزونی که درایو وُرم نیز نامیده می شود، یک پیکربندی چرخ دنده ای است که در آن یک پیچ یا وُرم با دندانه های یک چرخ دنده مش می شود. چرخ دنده های حلزونی معمولاً زمانی استفاده می شوند که به کاهش قابل توجه سرعت نیاز باشد. پیکربندی چرخ دنده حلزونی سرعت چرخش را قادر می سازد تا تنظیم شود، که در نهایت با تعداد شروع و دندانه روی چرخ دنده حلزونی تعیین می شود.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
استفاده از قطعات برنزی کشاورزی

عملکرد چرخ دنده آسانسور

چرخ دنده های حلزونی در بسیاری از کاربردها استفاده می شود که در آن به سرعت کم و تقویت نسبتاً زیاد قدرت نیاز است. آنها در دستگاه های خانگی ساده و روزمره و همچنین ماشین آلات سنگین ظاهر می شوند. چرخ دنده های حلزونی مزایای زیادی نسبت به سایر روش های انتقال دارند – به خصوص برای کاربردهایی که نیاز به کاهش سرعت دارند.

در اینجا فقط چند نمونه آورده شده است که نشان می دهد امروزه چگونه از چرخ دنده های حلزونی استفاده می شود:

آسانسورها – چرخ دنده های حلزونی برای کاربردهایی که نیاز به ترمز یا توقف سریع دارند، مانند آسانسور، استاندارد هستند. چرخ دنده های حلزونی علاوه بر اندازه جمع و جور خود، در این کاربردها استفاده می شوند، زیرا در اندازه و نسبت مناسب، می توانند بار را متوقف و نگه دارند و به سمت عقب حرکت نکنند. این ویژگی ها به اطمینان از عدم سقوط آزاد بار کمک می کند و به تنظیم سرعت آسانسور کمک می کند.

سازهای کوک – یکی از رایج ترین کاربردهای چرخ دنده وُرمی، مکانیسم کوک موجود در سازهای زهی مانند گیتار، بانجو و ویولن است. چرخ دنده حلزونی که اغلب به عنوان سر ماشین نامیده می شود و معمولاً روی سر دستگاه قرار می گیرد، به کاربر این امکان را می دهد که سیم ها را تنظیم کند و هنگامی که به سفتی مورد نظر رسید، دنده را در جای خود قفل کند. چرخ دنده های حلزونی که برای سازهای کوک استفاده می شود منحصر به فرد هستند زیرا می توان از آنها برای سفت کردن یا شل کردن سیم ها استفاده کرد، در حالی که اکثر انواع چرخ دنده های دیگر فقط در یک جهت حرکت می کنند.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
ریخته گری قطعات چدنی، چگونه؟

نوار نقاله – نوار نقاله به طور گسترده در کاربردهای صنعتی برای انتقال محصولات از یک مکان به مکان دیگر استفاده می شود. گیربکس های حلزونی روشی مقرون به صرفه برای افزایش گشتاور مورد نیاز و کاهش سرعت مورد نیاز موتورهای الکتریکی برای جابجایی کارآمد محصولات هستند.

دروازه‌های امنیتی خودکار – گیت‌های امنیتی خودکار در صورت بسته قفل می‌شوند و به صورت معکوس کار نمی‌کنند. گیت های امنیتی معمولا از دو درایو وُرم مجزا برای باز و بسته کردن یک گیت استفاده می کنند. توانایی درایو وُرم برای قفل شدن در جای خود تضمین می کند که دروازه در موقعیت خود باقی می ماند و نمی توان آن را مجبور کرد یا شکست.

چرا از کاهنده سرعت چرخ دنده وُرم استفاده کنیم؟

چرخ دنده‌های حلزونی معمولاً برای کاهش سرعت استفاده می‌شوند، زیرا برای دستیابی به یک اثر به چندین مجموعه دنده معمولی نیاز است. به جای نصب مجموعه دنده های بیشتر، چرخ دنده های حلزونی نسبت کاهش بیشتری دارند که باعث کارآمدتر شدن آنها می شود. این نسبت بسته به تعداد دندانه های چرخ دنده حلزونی و تعداد نخ های موجود در پینیون افزایش می یابد. چرخ دنده های حلزونی نیز مقرون به صرفه تر از چرخ دنده های معمولی هستند زیرا قطعات کمتری دارند و خطر خرابی مکانیکی کمتری دارند.

بیاموزید که چگونه شرکت گیربکس برتر می تواند به کاهش سرعت چرخ دنده های کار شما کمک کند.

چرخ دنده‌های حلزونی یکی از رایج‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش‌های موجود برای کاهش سرعت چرخش هستند و در بسیاری از مکانیسم‌ها، اعم از ساده و پیچیده، یکپارچه هستند. آنها برای بسیاری از کاربردها از کیت های دنده معمولی کاربردی تر هستند زیرا به فضای کمتری نیاز دارند و بی سر و صدا کار می کنند. آنها همچنین از نظر مکانیکی پایدارتر هستند و دارای خواص ضد معکوس هستند که برای برخی از کاربردها لازم است.

برای تهیه چرخ دنده آسانسور با قیمت مناسب با کارشناسان ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

خانه تماسارتباط با ما